Mi az a Wicca?
Betti 2005.05.23. 20:59
Mi az a Wicca?
A Wicca egy természetközpontú vallás és életforma egyben. "zöld boszorkányságnak" is szokták nevezni, a teremtő isteni erőt a wiccák (a Wicca hit követői) női és egy férfi aspektusban egyszerre látják megtestesülni. A női aspektust képviseli a hármas istennőkép - a Hold Istennője, a férfi aspektust pedig a Szarvas Isten. Szokás őket az Úrnak és az Úrnőnek nevezni. Ők ketten egyek, de a természetben más és más dolgokat képviselnek. Ők pedig további istenek alakjában felelnek bizonyos dolgokért. Ezt ősienk is felismerték, ezért volt külön istene a tengernek, az erdőknek, az aratásnak és még sorolhatnánk. Ha egy adott céllal akarták az isteni erőket megszólítani, akkor könnyebb volt egy adott istenképpel felvenni a kapcsolatot, mint a végtelen teremtő erőt megszólítani. Az isteneket azért tudjuk még ma is megszólítani, mert az évezredek során ezek az archetipikus képek mindvégig ott voltak a tudatalattinkban és ott vannak ma is.
A Wicca régi és új vallás is egyben. Népszerű tévhit, hogy a Wicca maga az ősidők óta él és hagyományozódik tovább mai formájában. A Wicca valójában egy nagyon is új vallás, melyet az 50-es években fogott össze egy teljes rendszerré egy Gerald Gardner nevű férfi és mások. A Wicca a legfiatalabb vallások közé tartozik!
A filozófia és a természetközpontú világnézet, melyből táplálkozik, viszont valóban ősi. A Wicca gyökereit az Európa-szerte szinte mindenhol valaha jelen volt istennő kultuszok, a kereszténység előtti politeista vallások, a keleti filozófia és a sámánizmus egyes elemei képezik. De ettől a Wicca még nem ősi vallás, csak a háttere az. Igaz, már a középkorban is éltek olyan nők és férfiak, akik a természetet tisztelték legnagyobb istenként. Az akkori szigorúan keresztény világ az ilyen embereket titulálta pogánynak és boszorkányoknak. A boszorkányüldözők félelmüket a "természet gyermekeinek" bölcsességéből ered. A korai wiccák tudtak gyógyítani, és bizony ártani is a növényekkel, hiszen mivel közel álltak a természethez, ismerték annak kincseit. A középkori vallásos ember szerint ilyen csodás gyógyításra csak Isten képes, ezért ferde szemmel néztek azokra, akikről azt hitték, hogy Isten nyomdokaiba akarnak lépni bölcsességükkel. Ezért számos boszorkánynak titulált embert húztak karóba, akasztottak fel, vagy éppen égették meg őket elevenen.
|